Centrum Technologii Językowych CLARIN-PL

Miejsce: Wrocław Czy instytucja jest członkiem EOSC Association: tak Status w EOSC Association: Member Od kiedy w Stowarzyszeniu: 2017


Centrum Technologii Językowych posiada status Centrum typu K. Jest to Centrum Szerzenia Wiedzy (Knowledge Sharing Centre) odpowiedzialne za upowszechnianie wiedzy dot. działalności infrastruktury. Centrum jest miejscem, gdzie użytkownicy mogą zgłosić problem z działaniem infrastruktury, otrzymać pomoc specjalistów wspierających określone badania, czy też uzyskać odpowiedzi na pytania dot. używania infrastruktury.

CLARIN-PL zapewnia dostęp do wiedzy dotyczącej wykorzystywania narzędzi przetwarzania języka naturalnego, w szczególności języka polskiego, na potrzeby badań wchodzących w zakres humanistyki cyfrowej i nauk społecznych. Centrum dysponuje dokumentacją oraz doświadczonymi pracownikami umożliwiającymi rozwiązywanie konkretnych problemów dotyczących wykorzystywania technologii językowych.

Polskie Centrum typu K wspiera również działania wpisujące się w standardy Open Science oraz FAIR. Od wielu lat udzielamy konsultacji, prowadzimy szkolenia, które podnoszą również kompetencje w obszarach:

  • deponowanie danych naukowych (otwarte dane naukowe)
  • tworzenie planu zarządzania danymi
  • zarządzanie danymi naukowymi w praktyce