Zapraszamy do udziału w bezpłatnych kursach MOOC dotyczących zarządzania danymi badawczymi
Zapraszamy do udziału w drugiej edycji bezpłatnych kursów MOOC na temat zarządzania danymi badawczymi! Pierwsza edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem – skorzystało z nich ponad 5000 osób.
Celem kursów jest ułatwienie pracownikom nauki zaangażowanym w prowadzenie projektów badawczych nabycia nowych kompetencji lub pogłębienie posiadanej wiedzy dotyczącej różnych aspektów zarządzania otwartymi danymi badawczymi: uwarunkowań prawnych, przechowywania i udostępnia danych, narzędzi ułatwiających te działania, terminologii dotyczącej otwartej nauki, kwestii etycznych, planowania i organizacji prac związanych z zarządzaniem oraz wymagań, które stawiają przed naukowcami grantodawcy.
Dlaczego warto wziąć udział?
- Bezpłatny dostęp – brak opłat za uczestnictwo oraz za uzyskanie certyfikatu;
- Elastyczność – praca własna w dowolnym tempie, w dogodnym czasie;
- Rozwój zawodowy – idealne dla naukowców realizujących projekty z wykorzystaniem danych badawczych oraz osób planujących pełnić rolę Data Stewarda;
- Wsparcie w pisaniu wniosków grantowych – wiedza przydatna w projektach finansowanych ze środków publicznych;
- Certyfikat potwierdzający zdobyte kompetencje;
- Prosty dostęp – wystarczy komputer z dostępem do Internetu i rejestracja na platformie NAVOICA.
Dostępne kursy:
Przygotowano dwa profile kursu: jeden skierowany do osób, które planują podjęcie się obowiązków data stewarda lub zamierzają poszerzyć swoje kompetencje oraz drugi – adresowany do naukowców na wszystkich etapach kariery naukowej. Skorzystać z kursów mogą wszyscy – bez względu na to czy posiadają afiliację uczelnianą.
Kursy dla naukowców:
Celem kursu jest przekazanie podstawowej wiedzy o zarządzaniu danymi badawczymi oraz wykształcenie umiejętności i kompetencji przydatnych podczas realizacji projektów badawczych. Kurs przybliża zagadnienia związane m. in. z wymogami instytucji prowadzących i finansujących badania, dobrymi praktykami oraz zasadami przyjętymi przez społeczności naukowe. Poszczególne moduły kursu łączą aspekty teoretyczne z praktycznymi, co ułatwia wykorzystanie zdobytej wiedzy w projektowaniu i wdrażaniu efektywnej strategii zarządzania danymi badawczymi.
Poziom średnio zaawansowany kursu rozwija zagadnienia omówione w kursie na poziomie podstawowym oraz wprowadza nową tematykę dotyczącą ewaluacji jakości działalności naukowej, cytowania danych badawczych, ich miejsca w systemie komunikacji naukowej oraz zarządzania danymi w różnego typu projektach.
Kursy dla data stewardów:
Uczestnicy kursu zaznajomią się z tematami dotyczącymi zadań i roli data stewarda w obszarze zarządzania danymi badawczymi oraz wspierania badaczy podczas realizacji projektów badawczych. Zakres poruszanych tematów jest zbliżony do tego, który znajdziemy w kursie skierowanym do naukowców, jednak szczegółowa treść została dostosowana do wyzwań napotykanych przez data stewardów.
Poziom średnio zaawansowany kursu z zakresu data stewardship rozwija zagadnienia omówione w kursie na poziomie podstawowym oraz wprowadza nową tematykę – m. in. cytowanie danych badawczych, kontrolę ich jakości, komunikowanie o standardach zarządzania danymi czy projektowanie szkoleń kierowanych do różnych grup odbiorców.
Terminy:
- Rozpoczęcie kursów: 2 grudnia 2024 r.
- Zakończenie kursów: 30 września 2025 r.
- Zapisy: w trybie ciągłym od 2 grudnia 2024 r. do końca sierpnia 2025 r.
Jak dołączyć?
Skorzystaj z poniższych linków:
Zarządzanie danymi badawczymi dla data stewardów – poziom podstawowy
Zarządzanie danymi badawczymi dla data stewardów – poziom średnio zaawansowany
Zarządzanie danymi badawczymi dla naukowców– poziom podstawowy
Zarządzanie danymi badawczymi dla naukowców – poziom średnio zaawansowany
Pierwszą edycję kursów zarządzania danymi badawczymi stworzyli pracownicy ICM UW na zlecenie NCN. Aktualizacji dokonali pracownicy Zespołu ds. Otwartej Nauki NCN.
Więcej informacji na temat EOSC można znaleźć na stronach EOSC w Polsce oraz EOSC EU Node.