Spotkanie Sieci EOSC Polska
14 stycznia 2025 roku odbyło się spotkanie Sieci EOSC Polska, zorganizowane przez Narodowe Centrum Nauki, krajowego koordynatora partnerstwa EOSC. Spotkanie odbyło się w Krakowie, w siedzibie Centrum. Wydarzenie miało miejsce w kluczowym momencie rozwoju Europejskiej Chmury Otwartej Nauki i przekształcania jej w Federację EOSC. Jednocześnie, było ono częścią szerszej dyskusji przyszłością otwartej nauki przy wykorzystaniu europejskich i krajowych infrastruktur badawczych. W spotkaniu uczestniczyło 37 przedstawicieli z 23 instytucji naukowych, w tym uczelni, instytutów badawczych oraz agencji finansujących badania.
Wydarzenie otworzył Krzysztof Jóźwiak, dyrektor NCN, który podkreślił wagę krajowej współpracy na rzecz rozwoju EOSC w Polsce i w Europie. W części wykładowej Aneta Pazik-Aybar z Narodowego Centrum Nauki przedstawiła kluczowe zagadnienia związane z tworzeniem Federacji EOSC, w tym plany związane z udziałem węzłów krajowych i tematycznych w fazie pilotażowej. Zaznaczyła, że Polska uczestniczy w działaniach związanych z wyborem węzłów. Następnie, Norbert Meyer z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS) zaprezentował węzeł europejski EOSC EU Node, który został udostępniony w październiku 2024 roku. PCSS był koordynatorem konsorcjum europejskiego (tzw. Lot 2 i Lot 3 przetargu KE) na tworzenie warszawy usługowej platformy. Więcej na temat EOSC EU Node (Oficjalne uruchomienie EOSC EU Node – EOSC Polska).
W części warsztatowej, prowadzonej przez Natalię Galicę z NCN, uczestnicy pracowali w pięciu grupach tematycznych, koncentrując się na takich zagadnieniach jak: finansowanie, organizacja i zarządzanie, standardy danych badawczych, rozwój oraz integracja infrastruktur i usług oraz kwestie związane z integracją innych inicjatyw w ramach Federacji. Efektem dyskusji będzie dokument, prezentujący stanowisko polskich interesariuszy dotyczące rozwoju EOSC w kraju i Europie w perspektywie do 2030 roku.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom reprezentującym następujące instytucje:
Agencja Badań Medycznych, Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH, CLARIN-PL, Gdański Uniwersytet Medyczny, Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych PW, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gdański Uniwersytet Medyczny, Instytut Badań Literackich PAN. Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, Instytut Geofizyki PAN, Instytut Oceanologii PAN, Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy, Politechnika Gdańska, Polskie Konsorcjum Polarne, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet SWPS, Uniwersytet Śląski.
Liczymy na dalszą efektywną współpracę w realizacji celów Europejskiej Chmury Otwartej Nauki w ramach Sieci EOSC PL.
Prezentacje z wydarzenia są dostępne w sekcji Baza wiedzy.