Program i prelegenci EOSC NTE Poland 2025

Jakie narzędzia i infrastruktury są niezbędne, aby stworzyć w Polsce otwarte środowisko badawcze? W jaki sposób narzędzia otwartej nauki mogą usprawnić współpracę naukową? Jak wspomóc badaczy w efektywnym zarządzaniu danymi badawczymi? Wraz z ekspertami z całej Europy omówimy rolę Polski w kształtowaniu Europejskiej Chmury Otwartej Nauki podczas trzeciej edycji EOSC National Tripartite Event Poland 25 marca w Krakowie. Zapraszamy do udziału.

EOSC NTE Poland 2025 stanowi okazję do podjęcia dyskusji nad rolą Polski w kształtowaniu Europejskiej Chmury Otwartej Nauki (EOSC), wymiany najlepszych praktyk w zarządzaniu danymi badawczymi oraz omówienia wyzwań, przed którymi stoją krajowe i europejskie infrastruktury badawcze na drodze do efektywnej współpracy w ramach Federacji EOSC.

Jednym z głównych celów EOSC jest stworzenie otwartego środowiska badawczego, które ułatwi badaczom dostęp do repozytoriów danych, usług chmurowych oraz zaawansowanych narzędzi analitycznych. Dzięki temu naukowcy z różnych dziedzin będą mogli szybciej i efektywniej prowadzić badania, korzystając z zasobów zgromadzonych w ramach sieci europejskich i krajowych infrastruktur badawczych.

Podczas EOSC NTE Poland 2025 omówione zostaną między innymi następujące zagadnienia:

  • Polskie zasoby dla EOSC: jak krajowe systemy informacji naukowej, infrastruktura chmurowa, magazyny danych oraz krajowe repozytoria danych wspierają integrację z EOSC i ułatwiają współpracę badawczą?
  • Udział polskich infrastruktur dziedzinowych w EOSC: w jaki sposób infrastruktury z różnych dziedzin nauki mogą efektywnie współpracować w ramach europejskiej Federacji EOSC?
  • Dziedzinowe aspekty zarządzania danymi: jakie narzędzia i standardy (FAIR, CARE, interoperacyjność, grafy wiedzy) pozwalają na efektywne przechowywanie, udostępnianie i analizę danych badawczych?

NTE Poland 2025 poprzedzi posiedzenie EOSC Steering Board oraz EOSC European Tripartite Event organizowane w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wezmą w nich udział eksperci Partnerstwa EOSC, Komisji Europejskiej i Stowarzyszenia EOSC z 42 krajów członkowskich i krajów stowarzyszonych HE, aby wspólnie opracować strategiczne kierunki dalszego rozwoju Partnerstwa z uwzględnieniem długoterminowych perspektyw po 2027 roku.

EOSC National Tripartite Event Poland 2025 organizowany jest przez Narodowe Centrum Nauki, które pełni rolę polskiej organizacji przedstawicielskiej w Stowarzyszeniu EOSC (ang. EOSC Association) oraz koordynatora krajowego węzła EOSC PL.

Podczas wydarzenia odbędą się prezentacje i dyskusje panelowe  dotyczące krajowych zasobów, które będą agregowane w ramach EOSC, i które naukowcy będą mogli wykorzystywać do prowadzenia badań naukowych  (np. otwarte dane badawcze, narzędzia do analizy danych, w tym również dziedzinowe, zasoby obliczeniowe i do magazynowania danych).

Wydarzenie odbędzie się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy ul. Krupniczej 33.

Udział w wydarzeniu na miejscu i online jest bezpłatny, wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Formularz rejestracyjny będzie dostępny do 17 marca 2025 r.

Wydarzenie będzie transmitowane na YouTube.