Nagroda im. Sarah Jones

Z okazji 43. urodzin Sarah, Research Data Alliance ogłosiło nagrodę The Sarah Jones Award for exceptional contribution to fostering collaboration in Open Science. Sarah Jones była członkiem EOSC Association Board of Directors, Research Data Alliance (RDA) Council, Technical Advisory Board (TAB) oraz członkiem społeczności RDA od 2014 roku.

Sarah była też gościem Narodowego Centrum Nauki podczas obchodów 10-lecia istnienia instytucji. Wzięła udział w panelu dyskusyjnym dot. otwartej nauki. Dyskusja skupiła się na otwartym dostępie do treści naukowych, przede wszystkim w kontekście inicjatywy cOAllition S, w ramach której europejskie agencje finansujące badania naukowe przyjęły Plan S mający na celu dążenie do pełnego i natychmiastowego (bez embarga czasowego) dostępu do publikacji zawierających wyniki badań będących efektem realizacji projektów badawczych finansowanych lub współfinansowanych ze środków publicznych. Pełny zapis transmisji z drugiego dnia odchodów dostępny jest na kanale YouTube.

Zgłoś swojego kandydata do nagrody

RDA zaprasza do zgłoszenia osób, które wykazały się wyjątkowym wkładem w promowanie Otwartej Nauki. Szczegółowe informacje na temat kryteriów i procesu nominacji znajdują się na stronie nagrody, do której link znajduje się poniżej:

Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas 23. posiedzenia plenarnego RDA, które odbędzie się w dniach 12-14 listopada 2024 r. w Kostaryce.

Biografia

Sarah Louise Jones urodziła się w Blackpool w Wielkiej Brytanii w 1982 roku.

Przez 15 lat pracowała w HATII (Humanities Advanced Technology and Information Institute) na Uniwersytecie w Glasgow przy różnych projektach i usługach związanych z zarządzaniem danymi badawczymi i ochroną zasobów cyfrowych.

Przez większość czasu była częścią Digital Curation Centre, gdzie pełniła różne funkcje, w tym Associate Director. Odegrała też znaczącą rolę we wszystkich aspektach pracy w DCC.

Po opuszczeniu DCC w 2020 roku, pracowała w GÉANT jako EOSC Engagement Manager. Jej rolą było wspieranie National Research and Education Networks (NRENs) w dziedzinie Otwartej Nauki. Oprócz pracy w DCC i GÉANT, była również niezależnym ekspertem Komisji Europejskiej w grupach ekspertów ds. FAIR data, Transport Research Cloud oraz w EOSC Executive Board. Była dwukrotnie wybierana do pełnienia funkcji w EOSC Association Board.

Od 2020 roku Sarah była członkiem RDA Technical Advisory Board, a w maju 2023 roku została wybrana do Rady Research Data Alliance, zarządu wykonawczego RDA.

Sarah zmarła w grudniu 2023 roku.

Sarah podczas 10-lecia NCN, źródło: https://www2.ncn.gov.pl/10lat/